ANABOLİZANLAR

ANABOLİZANLAR

 Anabolik steroidler erkeklik hormonuyla ilişkili steroid hormonlar olup bunlar testosteron, 19-norandrosteron, nandrolon ve norandrosteron içermektedir. Hem tedavi amaçlı hem de sporda performans artışı amacıyla kullanılmaktadırlar. Doza bağlı olarak hücre büyümesini uyarır, kas liflerinin boyutunu artırır ve bu şekilde kas kitlesi ile gücü artırırlar. Aynı zamanda erkeksi özelliklerde de belirgin artışa sebep olurlar (kıllanma, seste kalınlaşma gibi) 

Anabolik steroidler genellikle profesyonel sporcular tarafından aktif spor hayatları sırasında, yarışmalara hazırlanmak amaçlı performansı artırmak için doping amaçlı kullanılır. Birden fazla form kombine edilerek kullanılır ve buna “istifleme” denir. Kullanılan miktarlar tıbbi amaçla kullanılan dozların çok üzerindedir. Yarışmadan önceki aylarda yavaş şekilde dozu azaltılarak kesilir. Kelime anlamı olarak Doping; sporcular tarafından kısa yoldan amaca ulaşmak için kullanılan, sağlık açısından potansiyel olarak zararlı ve/veya performans artırma kapasitesine sahip olan madde veya metot olarak tanımlanır. Sporcunun vücudunda ‘Yasaklanmış Madde’nin tespit edilmesi veya bunun kanıtının olması ya da ‘Yasaklanmış Metot’ un kullanıldığının kanıtlarının bulunması sporcunun doping uygulamasına kanıt teşkil eder.

Yüksek doz anabolik steroid kullanımının ciddi yan etkileri mevcuttur. Kalp hastalığı ve kalp krizi riskinde artış, kan basıncında yükselme, ritim bozukluğu ölümcül olabilir. Kellik, aknelenme, ruhsal dalgalanmalar, karaciğer hasarı ve kanseri diğer olası ya etkilerdir. Erkeklerde meme büyümesi (jinekomasti), geçici kısırlık ve doğal erkeklik hormon düzeyinde azalma olabilirken, kadınlarda kellik, kıllanma, ses kalınlaşması, adet dönemlerinde düzensizlik ve geçici kısırlık yapabilir. 

Doping alan kişilerin bu konuda bilgilendirilmesi, yan etkiler açısından düzenli takip edilmesi, yeterli bilgisi olmayan kişilerce yönlendirilmekten kaçınması gerekir. Doğru beslenme ve düzenli egzersiz ile doping ihtiyacı ortadan kalkabilir.