Aldosteron Yüksekliği

Aldosteron Yüksekliği

ALDOSTERON YÜKSEKLİĞİ (HİPERALDOSTERONİZM)

Böbreklerimizin üstünde bulunan iki küçük bez olan adrenallerin gereğinden fazla aldosteron üretmesiyle oluşur. Aldosteron, sodyum (tuz) ve potasyum seviyelerini dengelemeye yardımcı bir hormondur. Çok fazla aldosteron vücudun sodyum tutmasına neden olarak tuz ve su birikmesine ve tansiyonun yükselmesine neden olur. Kontrolsüz yüksek tansiyon inme(felç), kalp krizi, kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği için ciddi risk oluşturur. 

Hiperaldosteronizm  adrenallere bağlı ise birincil hiperaldosteronizm, Adrenal dışında bir kaynak ise buna da ikincil hiperaldosteronizm denir.

Hiperaldosteronizm şüphesi için: İleri derecede halsizlik ve kas krampları olan yüksek tansiyon, üçten fazla ilaç ile kontrol altına alınabilen yüksek tansiyon, 30 yaşın altında başlamış yüksek tansiyon, ailede genç yaşta inme öyküsü, kanda düşük potasyum seviyesi (hipokalemi).

Hiperaldosteronizm teşhisi için serum aldosteron ve renin seviyeleri ölçülmelidir. Renin, böbrekler tarafından üretilen ve kan basıncını düzenleyen bir proteindir. Birincil Hiperaldosteronizmde renin seviyeleri düşük, aldosteron seviyeleri yüksektir. Tanı konulursa, adrenal tümör (tek veya çift taraflı) tespitine yönelik adrenal tomografi veya MR görüntüleme planlanacaktır.

Hiperaldosteronizm tedavisi nedenine bağlıdır ve yaşam tarzı değişiklikleri, ilaç tedavisi veya ameliyatı içerebilir. Ameliyat tercih edilmesi durumunda hangi adrenal bezlerin fazla miktarda aldosteron ürettiğini gösterebilmek amacıyla "adrenal ven örneklemesi" şeklinde özel bir test planlanacaktır. Tek taraflı ise ilaç ve yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte operasyon önerilecektir. Ameliyattan sonra hala ilaç alınması gerekebilir. Her iki adrenal aşırı aktif olduğunda, tedavi ilaç ve yaşam tarzı değişikliklerini içerir. Aldosteronun etkisini engellemeye yönelik bir diüretik ilaç(böbreklerden su atılımını arttıran) önerebilir. Sodyum (tuz) ve alkol alımı kısıtlanmalı, gerekirse kilo verilmeli, düzenli egzersiz, sigarayı bırakılmalıdır